Správna orientácia domu zaručená

Bolo by drzo neobjektívne keby sme tvrdili, že dom z katalógu nemá žiadne nevýhody. Samozrejme, tak ako všetko ostatné, aj on má svoje plusy a mínusy. 

Jednou z najvypuklejších nevýhod je skutočnosť, že taký dom ktorý niekto nakreslil na čistý papier bez reálneho kontextu sa jednoducho nebude hodiť na každý pozemok. Každý pozemok je totižto unikátny svojimi rozmermi, konfiguráciou terénu, vzťahom k prístupovej komunikácii, svojím okolím a objektami čo sa v ňom nachádzajú.

osadenie modelu GEEZER na pozemku paralelnom so severnou prijazdovou cestou

Orientácia priestorov v dome voči svetovým stranám je jeden zo základných parametrov z ktorých architekt pri návrhu dispozície vychádza. Podľa učebnicových definícii by sa napríklad spálňa mala nachádzať na východe, obývačka a detské izby na juhovýchode až západe, wc a komora na severe a tak ďalej. A potom je tu ešte najdôležitejší priestor. Nie, nie je to kúpeľňa ani kuchyňa.

osadenie modelu GEEZER na pozemku kolmom na severnú príjazdovú cestu

Je to vstupný priestor. Vchod. To je alfa a omega, pretože keď je vchod umiestnený zle, trpí celá dispozícia. Po-lopatisticky povedané - ak máme prístupovú cestu na pozemok na severe, nemôžeme dať vstup do domu z juhu. Môžeme ho umiestniť na uličnú fasádu alebo na tie bočné, nebudeme ho však orientovať do záhrady (to dá predsa logiku).

osadenie modelu GEEZER na pozemku paralelnom s vychodnou pristupovou komunikaciou

Pri návrhu domu do katalógu je najpríťažlivejšie umiestniť vchod aj s prístupovou komunikáciou na severnú stranu pozemku, pretože všetky ostatné miestnosti môžu mať tým pádom takmer ideálne orientácie.

osadenie modelu GEEZER na pozemku kolmom na vychodnu prijazdovu cestu

Čo však vtedy, keď má klient prístup pozemok z juhu? Alebo z juhovýchodu? Alebo má pozemok orientovaný pozdĺž cesty a nie kolmo na ňu? Dalo by sa povedať, že na takýto pozemok už dom s ideálnymi orientáciami a s vchodom na severe takmer určite pasovať nebude. Niekedy sa dá dom otočiť prípadne odzrkadliť aby sa odstránili tieto muchy, no niekedy nepomôže ani to. Ďalšou možnosťou je presúvanie okien - i to však pomôže len pri miestnostiach s dvoma alebo viacerými obvodovými stenami. Zásahy do dispozície sú to posledné čo autor katalógového domu chce.

osadenie modelu GEEZER na pozemku kolmom na juznu pristupovu komunikaciu

Pri tvorbe nášho katalógu sme sa snažili navrhnúť dom tak, aby sa hodil na väčsinu typov pozemku z hľadiska orientácie a prístupu. Pre tie orientácie pre ktoré bol model nevhodný, sme vytvorili varianty, ktoré sú základnému modelu príbuzné tak veľmi ako to len šlo. Ako príklad tohoto prístupu uvádzame model GEEZER.

osadenie modelu GEEZER na pozemku paralelnom s juznou pristupovou komunikaciou

Tento model - rovnako ako všetky ostatné - sme osádzali postupne na osem typov pozemkov a snažili sme sa dom napasovať a upraviť tak, aby bol pre každý pozemok vyriešený čo najlepšie. Keďže na výrobu vizualizácií pre každý z ôsmich variantov momentálne nemáme kapacity, uvádzame z každého modelu zatiaľ iba jeden variant. S výnimkou GEEZERA z ktorého sú v katalógu dva varianty: GEEZER a GEEZER 2.

osadenie modelu GEEZER na pozemku kolmom na zapadnu pristupovu komunikaciu

Takže pokiaľ ste si v našom katalógu našli svojho favorita ale nie ste si istí či je vhodný na ten Váš pozemok, kľudne nám napíšte a mi Vám pošleme osadenie Vášho favorita na Váš typ pozemku!

osadenie modelu GEEZER na pozemku paralelnom so zapadnou pristupovou komunikaciou